نبرد با اهریمن (تراژدی فریدریش نیچه)

  • نویسنده: اشتفان تسوایگ  
  • مترجم: خسرو رضایی  
  • تعداد صفحات: 114 صفحه
  • سال انتشار: 1390- چاپ اول
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: شومیز
  • شابک: 9 - 25 - 5733 - 600 - 978
  • قیمت: 3300   تومان

در چرخش قرن 19 به قرن 20، پیشرفت‌های شگرفی در حوزه روان‌شناسی به‌خصوص روان شناسی اجتماعی پدید آمد که تاثیر آن در ادبیات و شرح حال بزرگان خیلی زود به نتایج شگرف رسید و موجب شد زندگینامه‌نویسان بزرگی چون امیل لودویگ، آندره موروا و اشتفان تسوایگ آثاری بدیع و جاودان به‌وجود آورند.

اشتفان تسوایگ با طبع شاعرانه و دراماتیکی که داشت، سراغ شخصیت‌های حزین و مرموز رفت تا در گفتگوی درونی‌ای که با خود داشت، بتواند با مخاطب قرار دادن آنها تا حدی رموز درون خویش را نیز از زبان قهرمان‌هایش بشنود.

کتاب “نبرد با اهریمن” او که در سال 1925 نوشته شد، درباره شخصیت و آثار سه سخن‌پرداز و متفکر آلمانی است؛ لایست، هولدرلین و نیچه. در سه‌گانه “نبرد با اهریمن” که در این ترجمه تنها با یکی از چهره‌های آن – نیچه – آشنا خواهید شد، نویسنده عروج احساسات قدرت طلبی ژرمنی و نژادپرستی و مسمویت خون و اندیشه را بویژه در اروپا هشدار داده و به شدت از آن انتقاد کرده است. اما متاسفانه از نوشته‌های او در ابعادی گسترده، برای رونق نازیسم سوءاستفاده شد. اندیشه‌های نیچه درباره مفهوم بسیار کهن “درخشش نور از شرق” در توجیه و تبیین نظریه‌های مکتب ژئوپلتیک آلمان و فردریش راسل درباره “حمله به شرق” و تصرف “فضای حیاتی” سرانجام با اجرای طرح تعرضی “باربروسا” در حمله به روسیه شوروی به کار گرفته شد. کتاب “چنین گفت زرتشت” نیچه هم دستمایه ای شد برای تبلیغات شیطانی گوبلز در مورد نژادپرستی در سرزمین‌هایی که سوابق تمدن آریایی داشتند. سعی کتاب تسوایگ بر این بود که با ژرفایی تمام، چهره‌ای درخور نیچه را از وی بازسازی کند. از او کتاب‌های دیگری چون زندگینامه های بالزاک، دیکنز، داستایفسکی، تولستوی، هولدرلین و کلایست در مجموعه زندگینامه بزرگان ادب و اندیشه آمده و زندگینامه ژوزف فوشه، ماری آنتوانت، ماری استوارت، ماژلان و فروید که همه از مشاهیر سیاسی و اجتماعی هستند از شاهکارهای اوست. تسوایگ داستان‌های کوتاهی نیز نوشته است از جمله: گل‌های سفید، راز، آموک، شطرنج باز، ویراتا و شطرنج‌های مدفون که برخی از آنها تحت تاثیر مکتب روان کاوی فروید قرار دارد.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.