نامه‌هایی از پاریس

  • نویسنده: امیرسعید الهی  
  • تعداد صفحات: 248 صفحه
  • سال انتشار: 1398- اول
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: شومیز
  • شابک: 2-400-253-600--978
  • قیمت: 39500   تومان

ردپای فرنگ را می‌توان از گلستان سعدی شاعر بزرگ ایرانی و تا دوره قاجار و سپس پهلوی هم که آشنایی ایرانیان با اروپا به‌تدریج بیشتر شد هم آن را یافت و درباب اهمیتش و جایگیری‌اش در متن فرهنگ‌مان نوشت. فرنگ اگرچه چند دهه است که دیگر آن جایگاه سابق و پراهمیت را در دایره لغاتمان ندارد اما کماکان مفهومی پراهمیت به شمار می‌آید، ظرفیت‌های قابل توجهی دارد و البته گاهی هم به‌عنوان کنایه و استعاره به کار می‌رود.

فرنگ دروازه‌ای بود مقابل ایرانیانی که در جهانی خاکستری و سیاه زندگی می‌کردند؛ نه از پیشرفت‌های سایر ملل خبری در دست داشتند و نه دغدغه معاش برای برطرف کردن نیازهای حداقلی، حال خوشی برای ملت گذاشته بود. «شهر فرنگ‌ها» شاید تنها دریچه‌ای بودند که ایرانیان می‌توانستند چشم به آن بدوزند و عکس‌هایی را از شهرهایی رویایی ببینند و رنگ‌های جهان دیگر را دریابند.

به این ترتیب، فرنگ گاه بستری برای شاهان و اغنیا بود تا خوشگذرانی‌هایشان را به آن سوی مرزها ببرند و تجربه‌ای تازه داشته باشند و گاه روزنه‌ای تازه برای دانش‌آموزان و دانشجویان که شیفته آموختن و خواندن و قدم گذاشتن در دنیای تازه بودند.

امیرسعید الهی در مقدمه این کتاب آورده است: «از نظر تاریخی می‌توان ایرانیانی را که در سیصد سال گذشته به فرانسه رفته‌اند به دو گروه تقسیم کرد. موج نخست که کمابیش یک‌صد سال پس از انتشار رمان «نامه‌های ایرانی به پاریس» نوشته شارل لویی دوسکوندامونتسکیو رفتند بیشتر، بزرگان و اشراف و کارگزاران دولتی بودند که از بسیاری از آنان سفرنامه و خاطرات بر جای مانده است.

گروه دوم که حدود یک‌صدوپنجاه سال پس از انتشار این رمان عازم فرانسه شدند بیشتر، دانشجویان ایرانی بودند و شماری از پژوهشگران هم بعدها به این گروه پیوستند.

هدف «نامه‌هایی از پاریس» بررسی و خوانش آثار افراد برجسته همین گروه‌ها در پاریس است که نامه‌هایشان هم منتشر شده باشد. از میان نخبگان ایرانی تنها به نامه‌های علامه دهخدا، ‌علامه قزوینی، صادق هدایت، سهراب سپهری،‌ علی شریعتی، غلامحسین ساعدی و یادداشت‌های شاهرخ مسکوب پرداخته شده است که در دوره‌های زمانی گوناگون در پاریس به سر برده‌اند. آن فرازهایی از نامه‌های این روشنفکران آورده شده که نشانگر روحیه و رفتار فردی و اجتماعی آنها و بیانگر اندیشه و داوری‌شان در مورد فرهنگ و جامعه فرانسه است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.