طفل صدساله‌ای به‌نام شعر نو

  • نویسنده: صدرالدین الهی  
  • تعداد صفحات: 400 صفحه
  • سال انتشار: 1398- اول
  • قطع: رقعی
  • نوع جلد: شومیز
  • شابک: 2-442-253-600-978
  • قیمت: 65000   تومان

نادر نادرپور و صدرالدین الهی برای بسیاری از اهالی فرهنگ و رسانه نام‌هایی آشنا هستند. اولی شاعری بزرگ و محبوب است که در سال ۱۳۷۸ چشم از جهان فروبست و دیگری روزنامه‌نگاری مجرّب و مبرّز و از بنیانگذاران هفته‌نامه فرهنگی «کیهان ورزشی» است.

نادر نادرپور از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷، سمت سرپرستی گروه ادب امروز را در رادیو تلویزیون ملی ایران عهده‌دار بود و برنامه‌هایی درباره زندگی و آثار نام‌آوران ادب معاصر ساخت. در مراد ۱۲۵۹ از تهران به پاریس رفت و تا اردیبهشت ۱۳۶۵ در آن شهر اقامت داشت. در بهار ۱۳۶۵ به دعوت بنیاد فرهنگ ایران در بوستون، عازم آمریکا شد و پاره‌ای از برنامه‌های ادبی و فرهنگی خود را، چه از طریق تدریس در کلاس‌ها و چه از راه سخن گفتن در رادیو و تلویزیون آغاز کرد.

صدرالدین الهی نیز به‌عنوان خبرنگار کیهان و کیهان ورزشی از جبهه‌های جنگ اول لبنان، جنگ‌های آزادی‌بخش الجزایر و بازی‌های آسیایی و المپیک گزارش تهیه کرده است. او همچنین به نوشتن پاورقی در مجلات «تهران مصور» و «سپید و سیاه» پرداخت و نیز مصاحبه‌های بسیاری با شخصیت‌های سیاسی و ادبی ایران و جهان انجام داده است.

الهی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۸ در سمت مدیر گروه روزنامه‌نگاری و رادیو تلویزیون دانشکده علوم اجتماعی فعالیت می‌کرد و در سال ۱۳۵۸ برای مطالعات دانشگاهی به دانشگاه سن‌خوزه و برکلی در کالیفرنیا رفت و پس از آن در آمریکا اقامت گزید.

کتاب حاضر، حاصل مصاحبه هفده ماههٔ صدرالدین الهی با نادر نادرپور است که در مجله «روزگار نو» (چاپ پاریس) از خرداد ۱۳۷۱ تا آبان ۱۳۷۲ صورت پذیرفته و در آن به موضوع شعر نوِ فارسی، شاعران معروف، سبک‌ها و فراز و فرودهای یکصد سال شعر نو در ایران پرداخته شده است.

پس از مرگ نادرپور، صدرالدین الهی ویراستاری مصاحبه و ساماندهی آن در قالب کتاب، به محمدحسین مصطفوی که دوست دیرینه، همکار و دستیار اول نادرپور در گروه ادب امروز رادیو تلویزیون بوده، سپرد و از او خواست این کتاب را که سفر و گذری به محتوا و صورت شعر نویین فارسی در یکصد سال اخیر است، دربیاورد.

در همین زمینه مطالعه کنید:

کلیه حقوق متعلق به وب سایت"کتاب پارسه" می باشد.